BLOG - nejlevnejsi elektrina

Přejít na obsah

Pouze jedna čtvrtina z celkových 197 nabídek pro domácnosti, jež používají plyn k vytápění, splňuje představu regulátora o férové ceně.

nejlevnejsi elektrina
Published by v Energie · 5 Leden 2017
Podle údajů srovnávače tzb-info.cz se pod doporučenou cenou ERÚ nacházejí  zejména menší dodavatelé, jmenovitě třeba Halimedes, Blue-Gas,  Carbounion, Eneka a Fosfa. Z větších dodavatelů sem spadají SPP CZ a MND  - to s výjimkou základního tarifu, který je o korunu nad indikativní  cenou.
Kolik si dodavatelé plynu účtují - cena v korunách za 1 megawatthodinu pro domácnost s plynovým vytápěním (bez DPH a plateb za distribuci) SPP CZ     640
MND (akční)    641
E.ON Energie (Variant 36) 647
innogy (Relax+) 651
indikativní cena ERÚ 682
MND (základní) 683
Lama Energy (akční) 699
Pražská plynárenská (Rodina+) 715
Comfort Energy 740
Centropol Energy (Plynek) 750
ČEZ Prodej (Klasik) 770
Yello Energy 779
EP Energy Trading 785
Bohemia Energy (Jubileum) 790
Europe Easy Energy 797
E.ON Energie (Standard) 810
Vemex Energie 829
Pražská plynárenská (základní) 837
ČEZ Prodej (Comfort A) 840
X Energie 865
Lama Energy (Standard) 885
innogy (Standard) 895
Centropol Energy (Jistota) 897
Bohemia Energy (Garance) 969  
Zdroj: tzb-info
 
 Největší dodavatelé energií se zpravidla nacházejí vysoko nad cenovým  doporučením ERÚ. Výjimkou jsou některé nově představené produkty,  konkrétně Relax+ od innogy a Variant 36 od E.ON Energie.
 
Velmi podobná je situace také v případě domácností, jež používají plyn k  vaření a ohřevu vody. Pod indikativní cenou se i zde nachází jen zhruba  čtvrtina nabídek, hlavně od malých dodavatelů.
 
Vysoké marže dodavatelů plynu (plyn nakupují na burze po zhruba 460  korunách za megawatthodinu a domácnostem jej dodávají s přirážkou 50 až  95 procent) jsou stále více terčem kritiky. ERÚ dokonce v létě zvažoval  obnovení cenové regulace, nakonec se však k tak ráznému kroku neodvážil.
 
„Energetický regulační úřad nemá zákonné zmocnění pro to, aby reguloval  celou koncovou cenu, kterou za plyn platí zákazník. Ačkoliv jsem  ministra průmyslu a obchodu Mládka požádala o zákonné zmocnění v novele  příslušného zákona, které by mi umožnilo zasáhnout alespoň ve  výjimečných případech, nedočkala jsem se od něj souhlasného stanoviska,  ale strohého odmítnutí,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.
 
Jako náhradní řešení proto regulační úřad zvolil vyhlašování  indikativních cen. Prvně se tak stalo letos v srpnu, nyní úřad cenové  indikace výrazně snížil. Pro dodavatele jsou nezávazné, jejich smyslem  je dát lidem představu o férové ceně zemního plynu.
Bez komentářů

Nejlevnější elektřina a nejlepší cena
super elektřina z větru
Levná elektřina z větrné elektrárny
nejlevnější dodavatel zemního plynu
Elektronické aukce energií
Sobotík David
Certifikovaný obchodní partner eCENTRE

SPŘÁTELENÉ WEBY

Nacházíte  se na webové stránce obchodního partnera eCENTRE Davida Sobotíka. Toto  nejsou oficiální internetové stránky společnosti eCENTRE, a.s. Garantem a  poskytovatelem nabízených služeb je společnost eCENTRE, a.s.
Návrat na obsah