BLOG - nejlevnejsi elektrina

Přejít na obsah

Případová studie - Čím topit a jak nejlépe ušetřit.

nejlevnejsi elektrina
Published by v Články · 6 Únor 2018
Ilustrační foto - zdroj: pixabay
Ze zkušenosti z oboru a práci s klienty jsem zpracoval případovou studii na téma porovnávání úspory při pořízení zařízení k topení a ohřevu vody. Viděl jsem stovku vyúčtování jak, čím a za kolik lidi topí. Připojují tepelná čerpadla, zjišťoval jsem doma na RD čím vytápět a dělal jsem si porovnání zdrojů tepla.
Rád by jsem se s Vámi podělil, k čemu jsem dospěl.

Tak abych, to zhodnotil, tak udělám přirovnání ke klasickým domům starší zástavby i s ohřevem vody.

Pokud někdo topí plynem s kondenzačním plynovým kotlem v objemu okolo 20MWh zaplatí přibližně do 20000,-Kč.
Pokud topí elektřinou a protopí 20MWh. A Má levnější tarif, tak platí přibližně 58000,-Kč. Je to tím, že u elektřiny je vyšší částka za MWh u neregulované silové elektřiny. A vyšší poplatky v regulované části plateb.

Přirovnání vidíte na obrázku níže.

Pokud přirovnáme objem spotřeby 20MWh, ale budeme vytápět kvalitním tepelným čerpadlem, které dokáže udělat s 1MWh spotřebované el. energie 3MWh tepla. Tak vydělíme 58000,-Kč:3 a máme přibližnou platbu 19333,-Kč.

Tahle přibližně vypadají vyúčtování zákazníků, kteří mají zájem jít do e-aukce.  

Je třeba porovnat i pořizovací náklady, kdy kondenzační plynový kotel s připojením na stávající topný systém výjde přibližně do 100000,-Kč, elektrický kotel do 40000,-Kč a tepelné čerpadlo 200000,-Kč.

Tam už je potřeba dopočítání návratnosti, jestli jsou k dispozici nějaké dotace. Pokud vím, tak kdo má kotel na tuhá paliva starší třídy dostane při jeho zrušení dotaci na kondenzační kotel v objemu 40% s pořizovací ceny a u tepelného čerpadla je to okolo 70 %. Je třeba dodržet určitá pravidla pro dosažení dotace. Energetický štítek domu, zateplení domu v částce 20000,-Kč projekt a certifikovaná firma.

Je třeba si udělat i vlastní porovnání. Každý výrobce kotlů a čerpadel má jiné parametry jejich produktu, ale uvedl jsem Vám přibližné částky úspor pro daný kotel. Pořizovací náklady jsou vždy o individuální nabídce topenářske firmy.

Ještě, aby jsem uvedl i automatický kotel na tuha paliva, tak jeho částka k pořízení je přibližně 120000,-Kč, dotace při zrušení starého kotle 60000,-Kč a roční náklady na topení v částce 15000-20000,-Kč. To se dá přirovnat někde mezi kondenzační kotel a tepelné čerpadlo. Je tam ale potřeba počítat s manuální práci. Zaplnit sklep před zimou uhlím, každý týden čistit kotel a 2x týdně dosypat do zásobníku uhlí.  

Výhoda Elektrokotle a tepelného čerpadla je že dostanete nízký tarif na elektřinu. Kdy má cely dům elektřinu za přibližně poloviční cenu. Tak místo běžné roční platby například 15000,-Kč, platíte 8000,-Kč.

Myslím, že topení je základ, kde se dá nejvíce ušetřit. Pak je třeba vybrat si levného dodavatele, udělat si každý rok porovnání, nebo vysoutěžit si dodavatele v hromadné elektronické aukci. Pak je třeba mít kvalitní okna a na poslední místo bych dal zateplení střechy a fasády.

U zateplení střechy je cena individuální a nevím její pořizovací cenu a následnou návratnost. Ale fasáda zateplení polystyrenem se pohybuje okolo 1000,-Kč/m2. Tím pádem průměrný dům, dá za fasádu okolo 200000,-Kč. Tak aby byla návratnost 15 let, muselo by Vám zateplení domu ušetřit 13333,-Kč ročně.

Jak počítám, tak je pro mě nejvýhodnější jít do tepelného čerpadla. Investuji 200000,-Kč do pořízení, 5000,-Kč za energetický štítek a 20000,-Kč do zateplení např. sklepa. Tak to mám celkem 225000,-Kč, zbavíme se starého kotle na tuha paliva a dostaneme zpět dotace okolo 150000,-Kč, tak mám za 75000,-Kč instalované tepelné čerpadlo, zateplený sklep a levnější elektřinu pro cely dům. Je těžko porovnávat tepelné čerpadlo, když jsem předním topil dřevem, nebo uhlím. Ale mám výhodu, že budu mít čistý sklep a nemusím každý rok skládat uhlí nebo sekat dřevo. Když si vezmu návratnost na 75000,-Kč, tak jen tím, že mám elektřinu za polovinu a ušetřím 8000,- ročně, tak včetně úspory za topení můžu mít návratnost 6-8 let.

Ještě, by jsem rád uvedl, teplovodní solární panely k ohřevu vody. Pořízení s akumulační nádobou výjde okolo 100000,-Kč, dotace okolo 35000,-Kč, tak kdy se nám vrátí investice 65000,-Kč. Když přes zimu panely vodu neohřívají. Jednou jsem spočítal, že by to mělo byt pro rodinu okolo úspory 4000,-Kč ročně. Tak návratnost je okolo 16 -ti let. Kdy účinnost klesne za 15 let okolo 25 %.
Dále je třeba ještě, do investice započítat, jestli jste měli ušetřeno např. na stavebním spoření a nebo si musíte půjčit. Pak je k tomu ještě třeba připočítat úrok. Kdy za 10 let zaplatíte například o 30 % více než je půjčená částka. Tím se nám doba návratnosti oddaluje.
Děkuji za pozornost!Bez komentářů

Nejlevnější elektřina a nejlepší cena
super elektřina z větru
Levná elektřina z větrné elektrárny
nejlevnější dodavatel zemního plynu
Elektronické aukce energií
Sobotík David
Certifikovaný obchodní partner eCENTRE

SPŘÁTELENÉ WEBY

Nacházíte  se na webové stránce obchodního partnera eCENTRE Davida Sobotíka. Toto  nejsou oficiální internetové stránky společnosti eCENTRE, a.s. Garantem a  poskytovatelem nabízených služeb je společnost eCENTRE, a.s.
Návrat na obsah