BLOG - nejlevnejsi elektrina

Přejít na obsah

Plyn je v Česku dražší než v Německu, tvrdí průzkum dTestu

nejlevnejsi elektrina
Published by v Energie · 27 Únor 2017
Ceny zemního plynu jsou v České republice výrazně vyšší než  na Slovensku, v Polsku a dokonce i v Německu. Vyplývá to z průzkumu  spotřebitelské organizace dTest. U elektřiny jsou podle průzkumu rozdíly  menší, o dost lépe jsou na tom jen polské domácnosti s nízkou  spotřebou.„Výsledky můžeme shrnout tak, že za plyn platíme o dost více než naši sousedé s výjimkou Rakouska.  V případě elektřiny se náklady modelových domácností tak výrazně  nelišily, i když i tady se rozdíly najdou,“ řekl vedoucí právního  servisu dTest Lukáš Zelený.

Slovensko třikrát levnější

Srovnávány  byly v případě plynu domácnosti se spotřebou 1,5 MWh ročně, které  používají plyn na vaření, a se spotřebou 30 MWh, které používají plyn na  vytápění. Srovnání proběhlo podle ceníků v hlavních městech  jednotlivých zemí.

„Pražská domácnost, která používá plyn pouze na  vaření, utratí za plyn 2904 Kč ročně, zatímco Bratislavská v přepočtu  pouze 992 Kč. Porovnáme-li útratu domácností, které plynem i vytápějí,  dostaneme se v Praze na částku 28 909 Kč. V Bratislavě zaplatí o necelou  třetinu méně, 18 384 Kč.

Dobře jsou na tom i polské domácnosti  s nízkou spotřebou, které za plyn na vaření zaplatí 1805 Kč ročně, nebo  naši němečtí sousedé. V Berlíně za stejné množství odebraného plynu  zaplatí o 800 korun méně než v Praze, 2078 Kč,“ řekl Zelený.

Vídeňská  domácnost, která na plynu pouze vaří, za něj ovšem ročně zaplatí  v přepočtu 3622 Kč. Uvedené částky podle dTestu představují vždy  nejlevnější nabídku na daném trhu v aktuálním období. Informace  vycházejí z veřejných zdrojů a do ceny nemusí být zahrnuta různá  zvýhodnění či naopak poplatky navíc.

U elektřiny jsme na tom podobně jako Rakousko.

U  elektřiny dTest srovnával domácnosti s roční spotřebou 2,5 MWh a 6 MWh  v hlavních městech jednotlivých zemí. „V případě elektřiny se české ceny  podobají těm rakouským, lépe jsou na tom opět Slováci a Poláci, alespoň  v případě domácností s nižší spotřebou 2,5 MWh ročně,“ uvedl Zelený.

V  Praze zaplatí domácnost se spotřebou 2,5 MWh ročně za elektřinu 10 972  Kč, ve Varšavě v přepočtu 8812 Kč a v Bratislavě 9493 Kč. Nejvyšší ceny  elektřiny jsou v Německu. Tam zaplatí lidé 14 608 Kč. U spotřeby 6 MWh vyjde Německo dokonce téměř dvakrát dráže než Česko.
Většina  respondentů rovněž uvedla, že někdy využila internetové srovnávače, ale  často mají negativní zkušenosti a považují srovnávače za prostý  prodejní kanál. Využívají je zejména proto, že samotné produkty jsou pro  ně nepřehledné a neporovnatelné, 38 % dotázaných uvedlo, že jim vadí,  že musí do srovnávače vložit osobní údaje a pak jsou obtěžováni  obchodními nabídkami.

Martin Procházka, Právo
Bez komentářů

Nejlevnější elektřina a nejlepší cena
super elektřina z větru
Levná elektřina z větrné elektrárny
nejlevnější dodavatel zemního plynu
Elektronické aukce energií
Sobotík David
Certifikovaný obchodní partner eCENTRE

SPŘÁTELENÉ WEBY

Nacházíte  se na webové stránce obchodního partnera eCENTRE Davida Sobotíka. Toto  nejsou oficiální internetové stránky společnosti eCENTRE, a.s. Garantem a  poskytovatelem nabízených služeb je společnost eCENTRE, a.s.
Návrat na obsah