Férová elektřina, drahý plyn. Velcí dodavatelé ponechali cenu elektřiny beze změny (zdroj: www.euro.cz) - BLOG - nejlevnejsi elektrina

Nejlevnější dodavatel elektřiny a plynu
Přejít na obsah

Férová elektřina, drahý plyn. Velcí dodavatelé ponechali cenu elektřiny beze změny (zdroj: www.euro.cz)

nejlevnejsi elektrina
Vytvořil v V energetice ·

Ilustrační foto - zdroj: pixabay

Vývoj na komoditním trhu není z pohledu odběratelů energií příznivý. Jen během druhého pololetí roku 2017 zdražila elektřina v základním celoročním pásmu z 31 na 39 eur za megawatthodinu. Růst táhne zvyšující se cena černého uhlí a emisních povolenek, ale také rostoucí spotřeba elektřiny doprovázející ekonomický boom.

Názorným příkladem, jak nízko lze s cenou jít, jsou soutěže pořádané veřejnými zadavateli, mezi něž patří ministerstva, města či nemocnice. Například v posledních aukcích pořádaných komoditní burzou v Kladně vycházela cena elektřiny na zhruba 1080 korun za megawatthodinu.

Na obsluhu náročnější zákazníci z řad domácností platí u základního tarifu D02 částky okolo 1200 korun, tudíž lze hovořit o férovém postupu dodavatelů.

       
Naprosto rozdílná je situace v případě zemního plynu, který je i se „zimní přirážkou“ obchodován na burzách po 18 eurech (460 korunách) za megawatthodinu. Prosincové soutěže na komoditní burze v Kladně v průměru vycházely na 510 korun. Zato domácnosti s vyšší spotřebou plynu, které nepřistoupily na zvýhodněné nabídky, budou v příštím roce svým dodavatelům platit většinou od 800 do 885 korun za megawatthodinu - bez DPH a plateb za distribuci. Ti, kdo mají plyn zavedený pouze do sporáku, platí za jednotku spotřeby ještě více.

Většina dodavatelů tak dále ignoruje cenové doporučení vydané Energetickým regulačním úřadem. Regulátor za férové považuje ceny do 704 korun za megawatthodinu v případě domácností s plynovým vytápěním a do 754 korun v případě zákazníků s ohřevem vody na zemní plyn.

Tržní příležitost zkoušejí využít někteří malí dodavatelé, jmenovitě třeba Halimedes, Czech Energy či Blue-Gas. Díky nim může domácnost v domku s plynovým vytápěním ušetřit oproti základním ceníkům největších dodavatelů až dvanáct tisíc korun ročně.
Bez komentářů


Nejlevnější elektřina a nejlepší cena
super elektřina z větru
Levná elektřina z větrné elektrárny
nejlevnější dodavatel zemního plynu
Email na obchodního partnera eCENTRE
Elektronické aukce energií
Sobotík David
Certifikovaný obchodní partner eCENTRE
zavolejte nám

SPŘÁTELENÉ WEBY

Partnerská sekce
Nacházíte  se na webové stránce obchodního partnera eCENTRE Davida Sobotíka. Toto  nejsou oficiální internetové stránky společnosti eCENTRE, a.s. Garantem a  poskytovatelem nabízených služeb je společnost eCENTRE, a.s.
Návrat na obsah